Edward Raczyński – hrabia, fundator i ekscentryk z Zaniemyśla

Chcielibyśmy dziś przedstawić wam niezwykle ciekawą postać, związaną z województwem wielkopolskim. Jest to przykra historia człowieka bardzo ciekawego, dobrego ale osobliwego. Mowa jest o Edwardzie Raczyńskim – działaczem politycznym i społecznym Wielkiego Księstwa Poznańskiego, podróżnikiem i filantropem. O tej postaci usłyszeliśmy podczas wypadu do Zaniemyśla. Miał to być jednodniowy wyjazd ale po szybkim rekonesansie terenu stwierdziliśmy, że potrzebujemy więcej czasu i zarezerwowaliśmy noclegi w kwaterach w Zaniemyślu.

Postać Edwarda Raczyńskiego poznaliśmy podczas zwiedzania wyspy nazwanej jego imieniem. Istnieje legenda, która głosi, że w miejscu tym ukryty jest wielki skarb. Było to centrum rozrywek szlachcica, ale także terenem nieprawdopodobnego samobójstwa.

Malowniczy las, ze starymi dębami, które są pomnikami przyrody otaczającymi wyspę, tworzy atmosferę magii i tajemniczości. Wzniesiona jest tam niewielka drewniana rezydencja, niestety w tym momencie remontowana i nie ma możliwości jej zwiedzania. To miejsce Edward Raczyński wybrał jako miejsce zakończenia swojego żywota. Jako osoba niezwykle oryginalna, również sposób zakończenia swojego życia obrał bardzo efektowny. Do masakrycznego samobójstwa doszło 20 stycznia 1845 roku. Edward Raczyński ustawił lufę armaty na wprost siebie i odpalił lont.

Ciężko zrozumieć przyczyny takiej decyzji podjętej przez człowieka, który był posłem na sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego, jeździł po świecie (prowadził nawet prace archeologiczne w pobliżu starożytnej Troi) czy starał się skonstruować szybowiec z trzciny. Ufundował on posągi Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego w Kaplicy Królów Polski w Poznaniu a także utworzył Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu – pierwszą publiczną książnicę na ziemiach zaboru pruskiego. To niezwykle ciekawa osoba, warto aby każdy kto interesuje się historią lub pochodzi z województwa wielkopolskiego wiedział o istnieniu tak ciekawego indywiduum.

2 thoughts on “Edward Raczyński – hrabia, fundator i ekscentryk z Zaniemyśla

  1. Posągi w Kaplicy Złotej w Poznaniu robią wrażenie. Nie wiedziałem, że zostały ufundowane przez Raczyńskiego. Szkoda, że w taki sposób rozstał się ze światem. Mógł zrobić jeszcze dużo dobrego…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>