Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy

Szczawnica to jedna z piękniejszych, górskich uzdrowiskowych miejscowości w Polsce. Poza pięknymi krajobrazami, licznymi stokami narciarskimi, znakomitym mikroklimatem oraz źródłami leczniczych wód, może ona poszczycić się także świetnymi restauracjami, gdzie serwowane są pyszne regionalne dania, a także dostępny jest bogaty wachlarz ofert – Szczawnica to hotele i rozmaite noclegi. Jest to więc wymarzone miejsce na wypoczynek (nie tylko leczniczy), właściwie dla gości z każdej grupy wiekowej i o przeróżnych zainteresowaniach. Ale każdego gościa powinna zainteresować historią regionu, w którym wypoczywa, a tę najlepiej poznać w Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya.

Muzeum to mieści się przy ul. Łemkowskiej w Szlachtowej (do roku 2008 była to część miasta Szczawnicy, a obecnie jest to samodzielna wieś). Jest czynne przez cały rok, od godziny 10.00 do 17.30 od 1 maja do 15 października, w pozostałe miesiące roku do 15.30. Muzeum nie przyjmuje gości w poniedziałek. Bilet wstępu kosztuje 6 zł – normalny i 4 zł – ulgowy. W niedzielę opłata ta nie jest pobierana.

Muzeum ma swoją siedzibę w dawnym budynku straży granicznej. Eksponaty w nim zgromadzone obrazują historię Szczawnicy oraz mieszkańców tego regionu. Można tu zapoznać się z codziennym życiem górali pienińskich, obejrzeć malowane godła domów, poznać biografię osób związanych ze Szczawnicą – Józefa Szalaya (twórcy uzdrowiska w Szczawnicy) oraz Jana Wiktora (pisarz sławiący piękno Pienin).

Dla szkół istnieje możliwość zorganizowania w muzeum tzw. lekcji muzealnych.

Pomysł utworzenia muzeum, narodził się już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ale dopiero Pienińskiemu Oddziałowi Towarzystwa Miłośników Kultury i Sztuki Góralskiej udał się w roku 1957 rozpocząć zbieranie eksponatów, dzięki którym w dwa lata później, stało się możliwe utworzenie muzeum. Muzeum początkowo mieściło się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, potem w willi Pałac. Do Szlachtowej zostało przeniesione w roku 2012.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>