Nowy Sącz, czyli tajemnicze Lachy Sądeckie

Tuż za granica naszego kraju zwiedziliśmy Czerwony Klasztor, który znajduje się w Pieninach. W tym paśmie górskim znajduje się wiele pięknych miejscowości. Tak samo można powiedzieć o całej Małopolsce. Dlatego właśnie zostajemy w tym województwie i udajemy się do miasta niedaleko położonego od Krakowa.

Nowy Sącz to miasto położone w południowej Małopolsce w Kotlinie Sądeckiej, w widłach rzek Dunajec i Kamienicy, na wysokości około 300 m n.p.m., w pięknym otoczeniu gór Beskidu Sądeckiego. Jego dzieje związane są z osobą króla Wacława II Czeskiego, który w 1292 roku wydał akt lokacyjny zezwalający na założenie miasta na terenie wsi Kamienica (obecna dzielnica miasta nosząca nazwę Grodzkie). Ciekawostką jest także to, że Nowy Sącz mimo, że położony w górach jego mieszkańców określa się Lachami (sądeckimi), nie góralami.

Przepiękne krajobrazy przyrody, pobliski Popradzki Park Krajobrazowy, pasmo górskie Radziejowej – położonej na wysokości 1262 m n.p.m., będącej najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego i Jaworzyny – 1114 m n.p.m. spowodowały, że miasto i okolice to doskonała baza noclegowa i wybitne noclegi do odpoczynku w górach czy do wędrówek górskich. Jednak to co nas tu czeka to nie tylko propozycja wycieczek górskich ale możliwość zobaczenia miasta, które ma wiele zabytków i okolicznych miejscowości (Podegrodzia, Starego Sącza, Rytra) i wielu innych.

Atrakcją utożsamianą z Nowym Sączem, którą koniecznie trzeba zobaczyć, gdy zdecydujemy się na pobyt w mieście, by poznać ten piękny region Małopolski i dzieje miasta jest Muzeum Lachów Sądeckich w pobliskim Podegrodziu. To filia Sądeckiego Parku Etnograficznego, powstała z prywatnej kolekcji założycieli zamieszkałych w Podegrodziu. Wystawa obejmuje – kulturę materialną regionu, współczesną sztukę ludową, stroje ludowe, fotografie czyli wszystko, to co mówi o dziejach i historii Lachów Sądeckich. Uzupełnieniem zbiorów jest wystawa archeologiczna na temat Podegrodzia i okolic.

Ta metropolia szczególnie chroni i ukazuje swoją tożsamość i region. Sądecki Park Etnograficzny oraz niedawno otwarte Miasteczko Galicyjskie to atrakcje nie tylko dla najmłodszych, ale kultura, historia regionu, która mimo upływu czasu pięknie jest pokazywana, chroniona i przekazywana kolejnym pokoleniom. Muzeum Galicyjskie zlokalizowane w dzielnicy Piątkowa to obiekt, z którego trudno będzie wyjść, z powodu ogromu ciekawostek, dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu na zobaczenie tego oddziału. To zespół obiektów usytuowanych wokół Rynku, które przenoszą nas w czasie. Obiekty są replikami zabytków dawnej zabudowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>