Pałac w Sorkwitach

Wybierając się na wakacje często mamy problem z dobraniem odpowiedniego miejsca. Chcielibyśmy, aby spełniało ono wszystkie nasze wymagania. Powinno być malowniczo położone, a do tego mieć ciekawe miejsca do zwiedzania. Takich miejsc w Polsce jest jednak niewiele. Większość zabytków otoczona jest nowymi budynkami, które oszpecają dawne budowle. Warto więc wiedzieć gdzie znajdują się te, które odosobnione są od dzisiejszych budynków.

Takim miejscem jest niewątpliwie Pałac w Sorkwitach. Zbudowany został w latach 1850-1865 w stylu neogotyckim. Ta dziewiętnastowieczna budowla była pierwotnie siedzibą dwóch wielkich rodów szlacheckich, wywodzących się z Prus. Były to rody von Mirbach i von Paleske. Niestety sam pałac został w czasie pierwszej wojny światowej doszczętnie zniszczony. Mimo że, jego aktualny wygląd w żadnym stopniu nie odbiega od pierwowzoru, pochodzi on z dwudziestego wieku. Posiadłość została odbudowana na początku lat dwudziestych. Kompleks budynków otoczony jest parkiem krajobrazowym, który poprzecinany jest alejkami, ułatwiającymi poruszanie się po ogrodach. Tereny zielone liczą sobie kilka hektarów, więc ich zwiedzenie może zając wiele godzin. Dodatkowo na półwyspie Lampackim znajduje się cmentarz rodowy rodziny von Mirbach oraz winnice. Zapewniały one ciągły dostęp do trunków, które w kosmicznych ilościach spożywali właściciele posiadłości. Sam pałac to piętrowa budowla z czerwonej cegły swym wyglądem łudząco przypominająca zamek. Zbudowana została w stylu neogotyckim, który w tamtych czasach był szczególnie modny na terenie ówczesnych Prus. Niestety w czasie drugiej wojny światowej pałac został rozgrabiony. A po wojnie został włączony do PGR-u i pełnił funkcję domu dla pracowników rolnych. Co ciekawe, od 1998 roku cały kompleks pałacowy pozostaje w prywatnych rękach.

Osoby planujące wyjazd w te strony nie muszą martwić się noclegiem (➢ Meteor), Sorkwity są miejscowością turystyczną, więc znalezienie wolnego pokoju nie powinno stanowić większego problemu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>