Tradycja i sztuka gór w Białym Dunajcu

Biały Dunajec to niewielka wieś turystyczna położona w bezpośrednim sąsiedztwie Szaflar. Wyróżnia się spośród okolicznych miejscowości przede wszystkim panującym spokojem, dobrą bazą noclegową i różnorodnością rozrywek dostępnych dla turystów. Niezależnie od zainteresowań i preferencji, każdy z gości spędzi tu miło czas, a wyjątkowe wspomnienia pozostaną w pamięci na długo, motywując do ponownych odwiedzin Białego Dunajca przy najbliższej sposobności. Magnesem przyciągającym do tej wioski góralskiej jest również jej specyficzny klimat, niezwykle odmienny od atmosfery pełnego turystów Zakopanego. Z racji niewielkiej odległości od miasta określanego jako serce Tatr, Biały Dunajec może pełnić rolę miejsca noclegów, z którego łatwo dojechać do Zakopanego. Jest to zasługa dobrze zorganizowanej sieci mikrobusów, które oferują usługi transportowe na trasach pomiędzy ważniejszymi miejscowościami w regionie. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy zakłócania spokoju przez hałaśliwych turystów, a podczas odpoczynku w wiosce zregenerujemy siły przed powrotem do domu. Biały Dunajec posiada naprawdę dobrze rozwiniętą bazę noclegową (), dzięki czemu każdy turysta znajdzie odpowiedni nocleg dla siebie i swoich bliskich.

Sam Biały Dunajec zapewnia wiele możliwości rekreacji. Wędkarze chętnie przychodzą nad przepływającą przez wieś rzekę, by w ciszy oddać się relaksującemu zajęciu łowienia ryb. Koneserzy kultury i sztuki mają możliwość obejrzenia Pracowni Ceramiki i Mozaiki Artystycznej. Dla gości przygotowano ofertę zwiedzania wystawy, zainteresowani mogą kupić ręcznie wykonaną ceramikę lub zamówić taką, która będzie odpowiadała gustom oglądającego. Regularnie organizowane są również warsztaty pozwalające na zapoznanie się z technikami wytwarzania elementów dekoracyjnych.

W celu promowania lokalnego stylu powstał szlak wykonanych w drewnie rzeźb o tematyce religijnej, obejmujący kapliczki i krzyże przydrożne o szczególnych walorach artystycznych. Ich twórcą był XIX-wieczny rzeźbiarz Wojciech Kułach Wawrzyńcok pochodzący z sąsiadującego z Białym Dunajcem Gliczarowa Górnego. We wspomnianej miejscowości znajduje się udostępniona do zwiedzania Izba Pamięci Andrzeja Skupnia Florka, poety sławiącego urok tatrzańskiej przyrody, a także piękno góralskiej kultury. Poprzez swoją twórczość przyczynił się w sposób znaczący do kultywacji tradycji i zwyczajów regionu. Biały Dunajec jest więc skarbnicą lokalnej kultury i miejscem, gdzie turysta ma szansę lepiej poznać autentyczny góralski folklor i doświadczyć bliskości dzikiej, górskiej przyrody.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>