Wędrówki Doliną Kościeliską

Kościelisko to jedna z piękniejszych wsi na Podhalu. Dodatkowo, jest ona bardzo atrakcyjnie położona. Blisko jest stąd do Zakopanego i na główne tatrzańskie szlaki. W okolicach znajdziemy też wiele interesujących tras rowerowych i miejsc na piesze wycieczki. Czekają na nas przyrodnicze ciekawostki, malownicze kapliczki i inne, liczne atrakcje turystyczne. Na turystów czeka tu także doskonała baza noclegowa. Co kilkadziesiąt metrów znajdziemy tu miejsce, gdzie można zarezerwować noclegi (internetowa ➨ rezerwacja z meteor-turystyka.pl). Wieś oferuje turystom miejsca w gospodarstwach agroturystycznych, pokojach na wynajem oraz pensjonatach.

Dolina Kościeliska (zobacz stronę) to przepiękne miejsce, gdzie można wybrać się na długi spacer i podziwiać tutejszą przyrodę – zarówno tę ożywioną, jak i nieożywioną. Skały kryją tu też liczne skarby. Te, które są istotne dla turystów, to m. in. dwie jaskinie udostępnione do zwiedzania. Mowa tu o Jaskini Mroźnej oraz Jaskini Mylnej. Ale przez wieki tutejsze skały przyciągały głównie górników i hutników. Od XV wieku wydobywano tu różne cenne surowce, które przetapiano też na miejscu. Zakładom produkcyjnym towarzyszyły też domy górników, karczmy, kuźnie i inne zabudowania. Ze względu na bogactwa oraz położenie, swą działalność w Dolinie Kościeliskiej podejmowali też inni ludzie. Do dzisiaj krąży wiele legend o tutejszych przemytnikach i złodziejach. Jest także doskonałym miejscem dla każdego turysty.

Przy jej wlocie czeka na nas duży parking, gdzie kursują też liczne busiki. Całą doliną prowadzi też szeroka trasa, którą bez problemu dojdziemy aż do Schroniska Górskiego Ornak. Tu można odpocząć przed powrotem i coś zjeść oraz wypić. Jest to także doskonałe miejsce, by zostać na noc lub od razu ruszyć w wyższe partie gór. Można się stąd dostać np. nad Smreczyński Staw. Jest to krótka trasa – około pół godziny w jedną stronę. To akwen o niedużej powierzchni i głębokości dochodzącej do 5 metrów. Więcej atrakcji dostarcza trasa przez Iwanicką Przełęcz, którą można się dostać bezpośrednio na Ornak (o wysokości 1854 metrów) lub przejść obok szczytu i dojść do Doliny Chochołowskiej. Jest to najdłuższa dolina po polskiej stronie. Z Polany rozciągają się też piękne widoki na okoliczne szczyty. Sama trasa powrotna może być urozmaicona, jeśli postanowimy skorzystać z wypożyczalni rowerów. Inne trasy prowadzą m. in. na Smreczyński Wierch, Starobociański Wierch i Błyszcz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>