Wiżajny, czyli Podlasie mniej znane

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej Polaków chętniej spędza wakacje w kraju niż poza jego granicami. Dlaczego tak się dzieje? Otóż prawdopodobnie może to wynikać z niezbyt ciekawej sytuacji w bliskowschodnich kurortach, a być może Polakom znudziły się drinki z palemką i wylegiwanie na piaszczystej plaży w trzydziestostopniowym upale. Niewątpliwie na takie odwrócenie wakacyjnego trendu ma również wpływ dość słaba złotówka w porównaniu do dolara czy euro. Nie ulega jednak wątpliwości, że nasi rodacy coraz bardziej doceniają Polskę i jej niesamowity, unikalny w skali europejskiej folklor oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy. Bez względu na cel podróży w kraju zawsze można odnaleźć piękne miejsca i przyrodę nieskażoną ludzką ręką. Wystarczy dobrze poszukać i nieco się rozejrzeć.

Wspaniale rozwinięta baza noclegowa oraz nad wyraz bogate zaplecze kulinarno-gastronomiczne coraz bardziej definiują polską turystykę za granicami naszego kraju. Nic zatem dziwnego, że każdego roku odwiedzają nasz kraj tłumy letników zza zachodniej miedzy. Jednymi z najciekawszych regionów Polski jest bez wątpienia Podlasie i niewielka wioska położona niemal przy same granicy z Litwą, Wiżajny.

Gmina Wiżajny leży w północno-wschodniej Polsce. Od wschodniej strony graniczy z niewielką gminą Rutka-Tartak, od północy z Litwą, natomiast od strony południowej z gminą Jeleniewo. Wiżajny bardzo często nazywane są polskim biegunem zimna. Dlaczego? Otóż odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Jak dotąd zanotowano tutaj najniższe temperatury, jakie kiedykolwiek wystąpiły w kraju, a zima trwa tutaj najdłużej, średnio kilka miesięcy dłużej niż w Polsce zachodniej. Znana jest w Wiżajnach zima, która trwała aż do czerwca, wysławiając tym samym Wiżajny na cały kraj. Z kolei lokalne lato, choć bardzo krótkie, uchodzi za niezwykle gorące i intensywne, a wszystko przez masy powietrza kontynentalnego, które nadciągają tutaj od zachodu i utrzymują się nad Podlasiem przez mniej więcej 2-3 miesiące w roku. 

Wiżajny oferują letnikom noclegi [tutaj: ] głównie w gospodarstwach agroturystycznych. Choć nie jest to ani znana miejscowość wypoczynkowa, ani tym bardziej kurort narciarski, Wiżajny to jedna z najpiękniejszych wiosek na wschodnich krańcach naszego kraju. Warto tu przyjechać i przekonać się o tym na własne oczy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>