Zabytki i atrakcje Koszalina

Koszalin to drugie co do wielkości miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim. W wyniku wykupu ziem zyskało dostęp do jeziora Jamno oraz Lubiatowo Północne. W mieście funkcjonował port morski, ale na skutek silnych sztormów kanał, którym wpływały do miasta stał się niedrożny dla dużych statków.

Początków miasta upatruje się w wieku XIII, a nadanie mu praw miejskich odbyło się w roku 1266 za sprawą biskupa Hermana von Gleichen. Niestety mimo dobrze zapowiadających się początków i prężnemu rozwojowi handlu wodnego przyszedł czas na klęski żywiołowe takie jak pożar, który strawił większą część miasta. Koszalin mimo, iż próbował to nie odzyskał już dawnej rangi, między innymi dlatego, że jego odbudowa trwała bardzo długo. Po drugiej wojnie światowej został podbity przez Armię Czerwoną i przyłączony do granic Polski.

Obecnie Koszalin to miejsce bardzo często odwiedzane przede wszystkim ze względu na piękne okoliczności przyrody. Poza wypoczynkiem na łonie natury warto także zapoznać się z jego zabytkami, do których należą między innymi: Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP wzniesiona w 1333 roku, fragmenty murów obronnych z XIV wieku, Domek Kata, który obecnie jest siedzibą teatru, Kościół św. Józefa Oblubieńca, Kaplica św. Gertrudy, dawny kościół zamkowy obecnie będący siedzibą parafii prawosławnej, Pałac Młynarza i młyn z XIX wieku, zespół budynków Poczty Głównej, stacja kolejki wąskotorowej wraz z obiektami kolejowymi z 1898 roku oraz liczne kamienice i domy.

Historię miasta można poznać w trakcie wycieczki z przewodnikiem lub w trakcie wizyty w jednym z muzeów znajdujących się w mieście. Należą do nich: Muzeum Miejskie, Skansen Jamneński, Muzeum Radia, Muzeum Włodzimierza Wysockiego oraz Muzeum Wody.

W Koszalinie czas można poświęcić również na aktywny wypoczynek w parku linowym lub w Dolinie Wody, która zaprasza plażą oraz nauką pływania na kitesurfing. Można również wybrać się na krytą pływalnię, która oferuje moc atrakcji zwłaszcza dla najmłodszych.

By móc odwiedzić te wszystkie miejsca w Koszalinie trzeba spędzić kilka dni. Dlatego warto zapoznać się z bazą noclegową, a można to uczynić za pomocą internetu (➵zobacz szczegóły). W wyszukiwarkę wystarczy wpisać frazę noclegi Koszalin, a ta pokaże całą ofertę miasta, czyli hotele, motele, zajazdy, kwatery prywatne, czy pola namiotowe. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>