Zamki w okolicy Lwówka Śląskiego

Lwówek Śląski to przepiękna miejscowość, położona w niezwykle malowniczej okolicy. Poza cudami natury, które można oglądać podczas wycieczek po okolicy, turyści mogą tu zwiedzić także liczne zabytki. Poza wieloma kościołami, gości korzystających z tutejszej bazy noclegowej (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,lwowek-slaski,0.html) zapraszają także okoliczne zamki, w których chętni mogą zapoznać się z architekturą, kulturą i historią regionu.

Jednym z najciekawszych obiektów jest Zamek Płakowicki, znajdujący się we Lwówku. Ta obronna forteca zbudowana została w XVI wieku. Po licznych przebudowach i zmianach właścicieli budowla wykończona została w stylu renesansowym. Przed wojną znajdował się tu szpital psychiatryczny, a następnie sierociniec dla dzieci z Korei Północnej. Obecnie zamek należy do wspólnoty baptystów i można go oglądać jedynie z zewnątrz, gdyż w środku mieszkają ludzie. Niestety budowla lata swojej świetności ma za sobą, gdyż po pożarze pozostały ślady zniszczeń. Warto go jednak obejrzeć z uwagi na niezwykłą historię budowli.

Miejscem, które z pewnością zafascynuje dzieciaki, jest niezwykły Zamek Legend Śląskich w Pławnej. Na jego terenie zwiedzający mogą zobaczyć liczne postacie z bajek, wysłuchać opowieści, pobawić się pacynkami, a także spróbować swoich sił w pracowni ceramicznej i warsztacie miedziorytu. Na terenie ośrodka znajduje się także gospodarstwo agroturystyczne, w którym najmłodsi spotkają się z królikami, lamami, owieczkami i strusiami.

Dla turystów sporą ciekawostkę stanowi mocno ufortyfikowany zamek Grodziec w pobliżu Złotoryi, który wybudowano na stromej, bazaltowej skale. Goście mogą zwiedzić dziedziniec, komnaty i ganki, a także wejść na wieżę, z której rozciąga się przepiękny widok oraz obejrzeć wystawę narzędzi tortur umieszczoną, jak można się domyślać, w zamkowych lochach. W sierpniu odbywają się tu Międzynarodowe Biesiady Kresowe oraz turniej łuczniczy, natomiast w czerwcu – Śląskie Święto Pieśni. To malownicze miejsce wykorzystano przy kręceniu scen do wielu filmów, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Dla przyjezdnych, którzy tu załatwili sobie dłuższy pobyt, Lwówek Śląski jest doskonałym punktem do wycieczek po okolicznych zamkach, które dzięki swojej bogatej historii, niezwykłej architekturze i szerokiemu życiu kulturalnemu stanowią sporą atrakcję regionu. Będąc w okolicy, warto zobaczyć chociaż kilka z nich.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>